کودک دو زبانه

چگونه کودکان یک زبان را می آموزند؟ آنچه والدین باید بدانند؟

مفهوم کودک دو زبانه، علمی نوپاست که شاید برای بسیاری از سوالات هنوز پاسخی قطعی نیافته باشند، اما با تحقیقات اخیر و بررسی ها و آزمایشات مختلف به این نکته دست یافته شده است که دو یا چند زبانه کردن کودکان نه تنها امری مضر یا گیج کننده نیست بلکه در بسیار جنبه ها باعث پیشرفت کودک و در نهایت جامعه خواهد شد. آنچه که مسلم است این است که والدین برای رسیدن به درک صحیحی از این امر لازم است دریابند که اصولا فرآیند یادگیری زبان کودکان چگونه است.

در اینجا به 5 مورد از مواردی که والدین می بایست درباره ی نحوه ی زبان آموزی کودکان آگاه باشند، اشاره می کنیم:

1-یادگیری خیلی زود شروع می شود: 

به نظر می رسد کودکان خلق شده اند تا زبان بیاموزند، در حقیقت آنها برای این موضوع حتی منتظر زمان تولدشان نمی شوند. آنها سخنان را از همان دوران بارداری و در رحم مادر می شنوند، البته نه در آن حد که بتوانند اصوات مخصوص آن زبان را تولید کنند بلکه در حدی که قادر به تشخیص ویژگی های کلامی و آوایی هر فرد می شوند، مثلا نوزاد تازه متولد شده صدای مادرش را که از جمله اولین آواهایی است که می شنود به صدای سایر زنان و اصوات مربوطه به زبان مادریش را به دیگر زبان ها ترجیح می دهد.

2-زبان آموزی به سرعت اتفاق می افتد

فرایند زبان آموزی کودکان بسیار سریع است. بین سنین 2 تا 6 سال آنها به طور میانگین  در روز 10 کلمه جدید می آموزند، این بدان معناست که آن ها تا سن 6 سالگی دایره لغتی 14000 تایی خواهند داشت، اما این آخر ماجرا نیست. زیرا در سال های آینده این میزان حتی به 2 برابر نیز می رسد.

اما آن ها چگونه معنی کلمات جدید را حدس می زنند؟

در اوایل آنها بدون در نظر گرفتن رنگ و جنس و تنها با توجه شکل آن شی آن را حدس زده و می نامند اما به مرورو با تعمیم سایر ویژگی ها حدس های خود را دقیق تر می کنند. 

3-هیچ دوکودکی به یک شکل، زبان نمی آموزند

کودکانی که در حال آموختن یک زبانند هدف مشترکی دارند اما به روش های مختلفی به آن دست می یابند. برخی کودکان به طور ذاتی در یافتن کلمات و تلفظ آنها از دیگران بهترند در حالیکه سایر کودکان فرایند طولانی تر و متفاوت تری را برای یادگیری زبان دوم یا سوم خود طی می کنند.

4-اشتباه کردن خوب است

کودکان وقتی در حال یادگیری یک زبانند، اشتباهات فراوانی می کنند. مثلا به جای کلمه went می گویند goed یا به جای ate ازeated استفاده می کنند. این دست اشتباهات تنها بدین معنی هستند که آنها آنچه که باید را انجام می دهند و آن چیزی نیست جز کشف ساختارها و قوانین زبان جدیدشان بنابراین از این اشتباهات نهراسید. این اشتباهات تنها بخشی از فرآیند فراگیری زبانند و به عنوان بخش طبیعی از این فرآیند پیچیده به مرور زمان از بین خواهند رفت.

5-اینجور که تو می گویی نیست، چیزی که تو می گویی است.

طبیعی است که بخواهید در مسئله ی مهمی مثل زبان به  کودک تان کمک کنید. اما بهترین راه آن چیزی که شما فکرمی کنید  نیست. یکی از بدترین این شیوه ها پافشاری در اصلاح اشتباهات کودکان است.

اصرار ورزیدن به اصلاح اشتباهات کودکان به هیچ عنوان باعث تسریع فراگیری زبان آنها نخواهد شد. به علاوه صحبت کردن با کودکان به زبان کودکانه نیز کمکی به پیشرفت پروسه ی آموزش آنها نخواهد کرد. زیرا کودکان در هر صورت این پروسه آزمون و خطا را برای فراگرفتن زبان جدید خواهند گذراند.

پس با دانستن این نکات و با آگاهی بیشتر در این زمینه،  نقش موثری را در پروسه ی یادگیری زبان دوم یا چندم کودکتان ایفا کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *