پرورش کودک دو زبانه

چرا کودکان برای آموختن زبان تواناتر هستند؟

بیشتر اوقات ما بزرگسالان یادگیری زبان را تنها در صورت نیاز یا برای تضمین آینده شغلی خود انجام می دهیم به عبارتی در اثر اجبار دست به فراگیری زبان جدیدی می زنیم که خود چالش های فراوانی را برای ما به همراه دارد، مثلا چون نمی توانیم بین آواهای مختلف تفاوت قائل شویم بنابراین نمی توانیم کلمات را به درستی و بدون لهجه تلفظ کنیم یا مثلا هر زبان جدید واژه های بیشمار جدیدی را شامل می شود که ما به سرعت آنهایی را که در طول روز آموخته ایم از یاد میبریم. نه می توانیم حرفی را که می خواهیم بزنیم ونه قادریم که سخن دیگران را درک کنیم زیرا بسیار سریع حرف می زنند.

این مسئله اما برای کودکان 3 ساله متفاوت است آنها نمی توانند طناب گره بزنند یا از روی طناب بپرند، یک دایره با ظاهر مناسب بکشند. یا بدون خرابکاری، غذا بخورند اما آنها قادرند معنی چندین هزار واژه را بفهمند یا آنها را به درستی تلفظ کنند یا حتی به درستی آنها را کنار هم قرار بدهند و جمله بسازند. این امر بخشی از اسرار علم زبان آموزی است. چگونه ممکن است که کودکان اینقدر در آموختن زبان توانا باشند؟

اینکه چگونه ممکن است یک کودک خردسال و نوزاد حتی بدون دخالت والدین در زبانی غیر زبان مادری خود مهارت یابد را به راحتی با بررسی فرآیند زبان گشودن کودک به زبان مادری می توان آموخت یعنی لازم است بدانید که کودک همچون لوح سپید ی با حجم بی نهایت است که شما می توانید همانگونه که اطلاعات زبان مادری را از پیش از تولد در اختیار او قرار می دهید با در معرض زبان دوم یا سوم قرار دادن او، برای تسلط به آن زبان ها نیز او را آماده کنید. حال در صورتی که هر کدام از والدین به زبان متفاوتی سخن می گوید پس هر کدام می توانند با حرف زدن به زبان خود جنین را برای تسلط به آن زبان آماده کنند؛ این بدان معناست که هر کدام از والدین مسئول انتقال زبان مادری خود است اما در صورتی که والدین هر دو به یک زبان سخن بگویند و در زبان دوم خود نیز مسلط نباشند، لهجه ی یک فرد بومی را نداشته باشند، والدین می توانند با استفاده از ابزارهای به روز و آماده شده توسط افراد بومی آن زبان این کمبود را جبران کنند. یکی از این ابزارهای بسیار کم هزینه و البته بسیار کارآمد، کارتون های زبان اصلی هستند که با توجه به سن ومرحله ی زبانی که کودک در آن قراردارد، انتخاب می شوند.

در معرض کارتون یا حتی صدای آن قرار دادن جنین و یا کودک در اصل به او کمک می کند تا نه تنها توانایی تفکیک آواهای خود را برای زبان های دیگر تقویت کند بلکه به اندازه ی یک فرد بومی زبان هدف در آن زبان تبحر یابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *