نگرانی های والدین کودک دو زبانه

پرورش کودکان دوزبانه و دلواپسی های والدین!

قابل درک است که  والدین کودکان یک یا دو زبانه هر دو به یک اندازه برای شنیدن اولین کلمات کودک شان هیجان دارند. اما این موضوع علاوه بر هیجانی که ایجاد می کند، نگرانی نیز با خود به همراه دارد به ویژه برای والدین کودک دوزبانه و آن این است که آیا کودکشان با در سرعت کافی زبان می آموزد.

باید اذعان داشت که  فعالیت های مغزی کودکان دو زبانه به اندازه ی کودکان تک زبانه است.این بدان معناست که آنها زبان مادریشان را به همان سرعت کودک تک زبانه می آموزند.

دیگر نگرانی والدین کودکان دوزبانه این است که  که کودکشان لغات کمتری را می آموزد. این حرف تا حدودی واقعیت دارد، زیرا کودکان دوزبانه، وقتشان را صرف آموختن همزمان لغات دو زبان متفاوت می کنند پس بنابراین، به طور میانگین، کلمات کمتری را از هر زبان می آموزند.

با این وجود، تحقیقات نشان می دهند که با در نظر گرفتن کل لغات دو زبان، کودکان دوزبانه نه تنها از لحاظ  دایره لغات با کودکان تک زبانه برابرند بلکه گاها دایره لغات بزرگتری نسبت به آنها دارند.

نگرانی دیگر والدین کودکان دوزبانه، جا به جایی میان زبانی آنهاست، بدین معنی که مثلا کودکی که به زبان های انگلیسی، فارسی و اسپانیایی سخن می گوید ممکن است از کلمات یا عبارات انگلیسی یا اسپانیایی در زبان فارسی خود استفاده کند ولی این مسئله جای نگرانی ندارد زیرا رخ دادن جا به جایی میان زبانی برای بزرگسالان چند زبانه نیز امری طبیعی به شمار می رود.

به طور کلی جابه جایی میان زبانی بخشی طبیعی در فرآیند آموزش زبان به شمار می رود  زیرا کودک دو زبانه برخلاف کودک تک زبانه، علاوه بر زبان مادری زبان دیگری نیز دارد که در صورت نیاز یا فراموشی عبارتی در زبان مادری، می تواند از آن واژه قرض گرفته و کلامش را کامل کند.

براساس تحقیقات،  دوزبانه بودن مزایایی نیزبرای کودکان و به طور کلی افراد  دارد که برخی از آنها عبارتند:

1-کودکان و یا بزرگسالان دو زبانه به دلیل عملکرد اجرایی بهتر مغزشان از توانایی بیشتری برای جا به جایی و انجام همزمان وظایف و حل مسائل دارند.

2-شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این افراد راحت تر قادر به فراگیری زبان سوم خواهند بود.

3-به علاوه اثر تجربه دو زبانه و تلاش برای به کارگیری آن در ترجمه، عاملی بازدارنده  در مقابل زوال عقل و بیماری آلزایمر خواهد داشت.

بنابراین اگر تمایل دارید که کودک تان به بیش از دو زبان مسلط شود، بهتر این است که  فرایند آموزش را از سنین پایین و حتی پیش از آغاز سخن گفتن به زبان مادریش آغاز کنید.این امر نه تنها فرزندتان را سردرگم نخواهد کرد بلکه در جنبه های دیگر به یاری او خواهد شتافت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *