کودک دوزبانه

چرا کودکان می توانند دو زبان را در یک زمان با هم یاد بگیرند؟

هر بزرگسالی که سعی به آموختن یک زبان خارجی دارد  خواهد گفت که یادگیری زبان خارجی امری سخت و پیچیده است یا وقتی  یک کودک 3 ساله که در خانه ای دو زبانه پرورش می یابد، عبارات اسپانیایی را در انگلیسی روزمره اش به کار می برد، متقاعد می شویم که حتما او دو زبان را با هم قاطی کرده است.

اما تحقیقات نشان می دهد که این موضوع اصلا مسئله مهمی نیست.

در حقیقت، سال های اولیه ی کودکی بهترین زمان ممکن برای یادگیری زبان دوم است.

کودکانی که از همان بدو تولد به صورت همزمان یادگیری  دو زبان را تجربه می کنند، عملا بر هر دو زبان تسلط کامل می یابند و این در حالی است که یک فرد بالغ برای یادگیری زبان دوم بسیار تقلا می کند و به ندرت به تسلط یک فرد بومی آن زبان دست می یابد.

 آیا آموزش هم  زمان دو زبان باعث سردرگمی کودک می شود؟

تحقیقات نشان می دهد که فرآیند تفکیک اصوات در کودکان حتی می توان گفت که پیش از تولد آغاز می شود. درون رحم مادر، صدای مادر از جمله اولین اصواتی است که جنین می شنود. زمانی که کودک متولد می شود، نه تنها قادر به تشخیص صدای مادرش از دیگر صداهاست بلکه حتی قادر است که میان زبان های مختلف تفاوت قائل شود.

یادگیری زبان بستگی به تحلیل اصوات دارد. همه زبان های دنیا باهم شامل 800 یا بیشتر، آوا  هستند. هر زبان تنها از حدود 40 آوا استفاده می کند که همین تعداد سبب ایجاد تفاوت میان یک زبان از دیگری می شود.

در بدو تولد، مغز نوزاد دارای موهبتی بزرگ است: نوزادان قادرند که میان همه 800 آواهای موجود در تمامی زبان ها،  تفاوت قائل شوند. این بدان معناست که نوزادان قادرند تمام زبان هایی را که در معرض شان قرار می گیرند را بیاموزند. به تدریج، کودکان اصواتی را که بیشتر می شنوند را به راحتی تشخیص می دهند.

بین 6 تا 12 ماه، نوزادانی که در محیط تک زبانه پرورش یافته اند در تشخیص و تفکیک اصوات زبان مادریشان ماهر می شوند به عبارتی دیگر، متخصص زبان مادری می شوند و در روزهای اولیه حیاتشان، نوزادان تک زبانه شروع به از دست دادن توانایی تفکیک اصوات زبان های خارجی می کنند.

مطالعه ی مغز کودکان

 کودکانی که از بدو تولد در معرض دو زبان قرار می گیرند چه؟! آیا مغز کودکان قادرند که در دو زبان متخصص شوند؟! اگر می توانند، پس فرآیند آموختن دو زبان با یک زبان چه تفاوتی با هم دارند؟

دانستن چگونگی فرآیند مغزی در آموختن یک زبان در مقابل دو زبان امری بسیار مهم برای درک بهتر چگونگی آموزش سخن گفتن است.

برای مثال، والدین کودکان دوزبانه اغلب نمی دانند که می بایست توقع چه چیزی را داشته باشند و چه چیزی را نه و یا اینکه کودکشان چه تفاوتهایی با یک کودک یک زبانه خواهد داشت.

اخیرا، دانشمندان فعالیت های مغزی نوزادان 11 ماه یک و دو زبانه را در زمینه ی تفکیک آواهای زبانی مورد مطالعه قرار داده اند و دریافته اند که میان این کودکان تفاوت های کلیدی وجود دارد.

کودکانی که تا سن 11 ماهگی در معرض یک زبانند تنها در تشخیص آواهای همان زبان مهارت می یابند و نه آواهای دیگر زبان ها، کودکان دوزبانه اما مهارت تفکیک آواهای هر دو زبان را خواهند داشت.

بنابراین فعالیت های مغزی یک کودک 11 ماهه، زبان یا زبان هایی که در معرض آنها بوده است را منعکس می کند.

بنابراین، به دلیل محدود بودن زمان به کارگیری موهبت تفکیک آواها در سنین اولیه حیات برای چند زبانه کردن کودک  تان، ارزش آن را دارد که زمان و انرژی بیشتری را صرف کنید و فرزندان را به صورت مستمر در معرض زبان های هدف قرار دهید. باور داشته باشید که این امر نه تنها یکی از بهترین کارهایی است برای فرزندتان می کنید بلکه برآیند این امر قدمی بزرگ در راه ترسیم آینده ای روشن تر برای فرزندتان و جامعه خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *